ZWYCIĘZCY I PRZEGRANI 42/04
LOSERS AND WINNERS


scenariusz i reżyseria: Mirosław Dembiński
zdjęcia: Andrzej Musiał
montaż: Mirosław Dembiński

2004 / Betacam / 58 min

                
--zobacz zwiastun--

 


 


 

W lipcu 2003 w Austrii odbyły się Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Ulicznej.

Zjechało na nie 18 drużyn z całego świata. Były reprezentacje: Rosji, Włoch, Słowacji, Anglii, Rumunii, USA, Brazylii, Argentyny, RPA i inne. Na rynku przed średniowiecznym ratuszem w Grazu powstało boisko i trybuny. Czteroosobowe drużyny walczyły o zwycięstwo i tytuł mistrza wśród bezdomnych.

Piłka nożna wróciła do swoich źródeł, narodziła się bowiem ponad sto lat temu jako gra uliczna. 160 zawodników zakwaterowanych było w namiotach na placu w samym centrum miasta. Mogli się poznać nie tylko na boisku, ale także w trakcie posiłków, wspólnej zabawy, muzykowania przy ognisku.

Film pokazuje wielomiesięczne przygotowania i udział w turnieju drużyn z Polski, Rosji, USA i Brazyli.

NAGRODY:

Mention d’Honneur” „Sport i społeczeństwo. Sport i solidarność” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Mediolanie (Włochy) 2004
Grand Prix „Biała Kobra” na Festiwalu Mediów “Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (Polska) 2004
Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005” we Wrześni (Polska) 2005
Grand Prix na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (Polska) 2005

OPINIE:

„Zwycięzcy i przegrani” | Kino

Grand Prix – Białą Kobrę otrzymał film „Zwycięzcy i przegrani” Mirosława Dembińskiego. To nakręcony z wielkim rozmachem obraz o mistrzostwach świata w piłce nożnej ludzi bezdomnych. Poznajemy bliżej bohaterów kilku międzynarodowych ekip wytypowanych do udziału w imprezie.

„Zwycięzcy i przegrani” | internetowa opinia widza

Od wczoraj nie mogę wyjść z podziwu. Coś niesamowitego. Się doczekałam!!! Dokument i to w dodatku ciepły, optymistyczny, tchnący nadzieją i siłą. Obraz zrobił na mnie niesamowite wrażenie (...) Szacuneczek za ten magiczny i piękny film.