GALERIA ADY 49/08
ADA GALLERY


scenariusz i reżyseria: Uładzimir Kołas
zdjęcia: Uładzimir Babaryka
            Jury Plushchau
            Henadz Zayats

montaż: Jury Pivavarau

2008 / Betacam / 52 min

 

 

 

 

Ada i jej mąż prowadzą gospodarstwo rolne na Witebszczyźnie (Białoruś).

Mimo iż życie Ady jest bardzo ciężkie, to znajduje ona czas na swoja "pasję" - koresponduje z malarzami i urządza plenery. Poza tym Ada kupiła za własne pieniądze jeszcze jeden wiejski domek i urządziła tam prawdziwą galerię sztuki.

Organizując plener Ada potrzebuje pomocy sąsiadów, jednak spotyka się z różnymi reakcjami (nieufność, lenistwo). Na Białorusi wolnomyślicielstwo nie jest mile widziane i nawet tak niewinna pasja - plenery malarskie i galeria sztuki - okazuje się niebezpieczna i wymaga nieprzeciętnego bohaterstwa.

NAGRODY:

Wyróżnienie na Bartoszki Film Festival w Tarnobrzegu (Polska) 2008
Pierwsza Nagroda w kategorii “Charakter narodowy” na Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych "The Golden Drum" w Khanty-Mansiysku (Rosja) 2008
Nagroda Specjalna Prix Europa w kategorii dokumentalnych filmów telewizyjnych na Festiwalu Prix Europa w Berlinie (Niemcy) 2008
Nagroda Główna na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kreatywnych Filmów Dokumentalnych w La Rochelle (Francja) 2008

OPINIE:

„Galeria Ady” | www.polskieradio.pl/zagranica

Polski film “Galeria Ady” daje doskonały wgląd w to co się dzieje na Białorusi i na pewno nie mógłby być zrealizowany na Białorusi. Zostało to wyraźnie podkreślone przez reżysera filmu podczas ceremoni wręczenia nagród, gdy mówił że film ten nie powstał by bez udziału polskiego studia i polskich filmowców.